به بزرگی پستان در آقایان، در اصطلاح ژنیکوماستی گفته می شود. در این عارضه، تغییرات ناخوشایندی در بافت پستان ها ظاهر می شود و عامل بارز بروز این اختلال نیز، تغییر در وضعیت غدد درون ریز پستان ها برآورد شده است. این عارضه ممکن است در یکی از پستان ها و یا هردوی آن ها نمود پیدا کند. متاسفانه بر طبق آمار به دست آمده، بزرگی پستان در آقایان در محدوده های  سنی مختلف (نوزادی، نوجوانی و کهنسالی) امکان بروز می یابد.
به طور کل می توان گفت افزایش هورمون استروژن(هورمون زنانه) در بدن مردان، موجب بروز چنین اختلالی خواهد بود. در مردانی که از این مشکل رنج می برند، هورمون تستسترون کاهش پیدا می کند و وجود هورمون استروژن بیش از حد معقول موجب می شود تا پیکر، ظاهری زنانه به خود بگیرد.

علل بروز بزرگی پستان در آقایان

همان طور که گفته شد، علت اصلی بزرگی پستان در آقایان از افزایش هورمون استروژن در بدن آنان و همچنین تغییرات منفی در غدد درون ریز بدنی آن ها نشات می گیرد. از آن جایی که ژینکوماستی عارضه ای می باشد که امکان بروز آن در سنین مختلف امکان پذیر است، بر آن شدیم که شرحی اجمالی در خصوص افرادی که درمعرض ابتلا به این عارضه قرار دارند، ارائه دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

  • اختلالات مادرزادی و یا موروثی یکی از علل شایع بروز ژنیکوماستی در مردان می باشد.
  • این عارضه در مردانی که به طور جدی به معقوله ورزش می پردازند و از موادی از خانواده آندروژن ها و استروئیدهای آنابولیزان استفاده می کنند نیز بسیار زیاد است.
  • افرادی که از بیماری ها و نارسایی هایی از قبیل اختلال در عملکرد کلیه و یا کبد رنج می برند، احتمال ابتلا به بزرگی پستان ها در آن ها قوت می گیرد. این دسته از افراد بیش از سایرین در معرض اختلال ژینکوماستی قرار دارند. ضمن اینکه افرادی که بزرگی پستان دچار هستند می توانند با یک چکاپ از سلامت کبد و کلیه خود اطمینان خاطر پیدا کنند. زیرا می توان ژنیکوماستی را یک هشدار عدم سلامت کلیه و کبد دانست.
  • بروز مشکل در بیضه ها، ریه، تیروئید، نخاع و… خطر ابتلا به ژنیکوماستی را در مردان شدت می بخشد.
  • افرادی که به مواد مخدری همچون: ماریجوانا، هروئین، تریاک و… اعتیاد دارند نیز در معرض ابتلا به ژنیکوماستی قرار دارند.
  • بیمارانی که از داروهایی نظیر: مترونیدازول، آمی تیریپتیلین، کتوکونازول، متادون و یا داروهای مرتبط به شیمی درمانی، ایدز، معده و پروستات استفاده می کنند، از دیگر گزینه هایی هستند که امکان بروز بزرگی پستان در آن ها وجود دارد.
  • مردانی که از اضافه وزن رنج می برند، در معرض ابتلا به ژنیکوماستی قرار داردند. زیرا در پستان ها چربی ها بیش از برخی دیگر از اندم ها تجمع پیدا می کنند که همین امر موجب بروز بزرگی در پستان های این دسته از افراد خواهد شد.
 • مردان کهنسال و یا میانسال، از دیگر افرادی هستند که به وفور مشکل بزرگی پستان در آن ها دیده می شود. این اختلال عموما در مردانی که درمحدوده سنی ۵۰ الی ۷۰ سال قرار دارند، بسیار زیاد دیده می شود.
 • به احتمال زیاد تا کنون پسران نوجوانی را دیده اید که پستان های آن ها کمی بزرگ تر از حد متعارف است. در این سنین عملکرد هورمونی آنها دچار اختلال خواهد شد که البته عموما این اختلال موقتی و گذرا است و در یک بازه زمانی ۶ ماهه الی ۲ ساله رفع خواهد شد.
 • نوزادان پسر از دیگر گزینه هایی هستند که ژنیکوماستی در آن ها به چشم می خورد. همان طور که گفته شد، افزایش هورمون زنانه در بدن آقایان موجب بزرگی پستان ها خواهد شد. در نوزادان هم هورمون های زنانه از طریق جفت از بدن مادر به بدن نوزاد انتقال پیدا می کند که البته این مشکل پس از گذشت ۱ ماه بدو تولد، رفع خواهد شد.

تاثیر ژنیکوماستی بر مردان

به طور کل می توان گفت ژنیکوماستی اگر از بیماری خاصی نشا ت نگیرد و یا عوارضی از مصرف دارویی خاصی نباشد و فقط به دلایلی هم چون، مادرزادی، موروثی و یا چاقی باشد، هیچ خطری برای سلامت جسم افراد در پی نخواهد داشت. اما می تواند صدمات سختی را به روح بیمار وارد نماید؛ زیرا روحیه و اعتماد به نفس مردانی که به ژنیکوماستی دچار هستند، به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت که این مساله آن ها در ارتباط با سایرین دچار مشکل خواهد کرد.

© تمامی حقوق متعلق به گروه زیبایی رز اصفهان می باشد - ساخته شده با ❤️ توسط رضا مرادی مجد